Lovaink hétköznapi szemes (zab, árpa, kukorica, korpa) és szálas (széna, lucerna) takarmányai mellett a vitaminok és ásványi anyagok bevitele rendkívül fontos. Ezek a parányi alkotók felelősek a teljesítményért, növekedésért, immunrendszerért és a reprodukcióért.
Ásványi anyagok
Megkülönböztetünk makro- és mikroelemeket. A makromolekulák, mint pl. kálcium, foszfor, magnézium stb., ezek felelnek a vázrendszer felépítéséért, az izomműködésért, az idegrendszer működéséért és a pata illetve szőrzet
növekedéséért.
A mikroemelek, ilyen pl. a cink, szelén, jód, mangán stb., pedig jelentős szerepet játszanak a legtöbb, szervezetben zajló biokémiai folyamatban, pl. a tápanyagok metabolizációjában, szövetek felépítésében és az oxigén szállításában továbbá antioxidánsként is funkcionálnak.
Aminosavak
Az aminosavak a fehérjék építő kövei, amelyek hozzájárulnak a lovak immunrendszerének működéséhez. Ezek belekerülnek a véráramba és a szervezet különböző fehérjéinek felépítésében vesznek részt (pl. kollagén), illetve tovább bontva és metabolizálva energiát is biztosít. Szervezetük képes néhány aminosav szintetizálására, így ebből kifolyólag ezek nem szükségesek a takarmányba, ezeket nem esszenciális aminosavaknak hívjuk.
Azokat az aminosavakat, amelyeket viszont nem tudják előállítani, (vagy nem kellő mennyiségben) biztosítanunk kell számukra, ezeket esszenciális aminosavaknak nevezzük. 10 aminosav van amelyek esszenciálisak a lovak számára: arginin, hisztidin, izoleucin, leucin, lizin, metionin, fenilalanin, treonin, triptofán és valin. Az aminosavak közül a metionin kén tartalmú, amelynek fontos szerepe van a pata szerkezetének kialakításában, erősítésében, a kültakaró kialakításában illetve az inak és a szalagok erősítésében.
Vitaminok
Vízben illetve zsírban oldódó vitaminokat különböztetünk meg attól függően, hogy a szervezet hogyan raktározza azokat. A fő zsírban oldódóak az A,D és E vitaminok. Ezek fontosak a szemnek és elsődleges antioxidánsok védve a test szöveteit és az izom működését.
A vízben oldódó vitaminok, ismertebb nevükön B-vitaminok közé tartozik például a niacin és a biotin. Ezek a vitaminok majdnem az összes szervezeten belüli kémiai reakcióban részt vesznek, ebből kifolyólag nélkülözhetetlenek a metabolizációban, növekedéshez és energia előállításhoz. A biotin, más nevén B-7 vagy H-vitamin, hozzájárul a pata és szőrzet minőségének javításához, megkönnyíti a szőrváltást, illetve számtalan biokémiai folyamathoz elengedhetetlen. Általában a takarmányok gabonáinak is van biotin tartalma azonban ezek szervesen kötött formában találhatóak, ami felszívódásra kevésbé alkalmas, ezért kiegészítése szükségessé válik.